Torby Indian Ametyki Północnej

Autor Wątek: Torby Indian Ametyki Północnej  (Przeczytany 1231 razy)

Kubol

• Poszukiwacz
  • *
Torby Indian Ametyki Północnej
« dnia: Listopad 24, 2014, 05:00:27 pm »
Czy jest ktoś w posiadaniu zdjęć (najlepiej jak najbardziej szczegółowych) toreb indiańskich ? Zastanawiam się właśnie czy bardzo różniły się one od tych toreb posiadanych przez traperów. Jak na razie znalazłem najwięcej zdjęć pod nazwą "bandolier bag", ale później natknąłem się na informację, że to jest jakby "medicine bag", a więc to torba w której trzymali swoje święte przedmioty (chyba dobrze myślę ?). Ja natomiast poszukuję zdjęć toreb które Indianie zabierali na jakieś krótkie wyprawy, i przykładowo mieli w nich coś do jedzenia, jakiś zestaw do naprawiania odzieży itp.
I jeszcze jedno, czy torby bardzo różniły się w zależności od plemienia, czy każde plemię miało swoje określone wzory ?
Może troszkę nie to forum, ale przecież traperzy często napotykali Indian :)

vroobell

• Pielgrzym
  • **
Odp: Torby Indian Ametyki Północnej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2014, 05:58:57 pm »

Red Nose

• MountainMen
  • Dziki
    • Klub Strzelecki Kaliber.45
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2014, 07:39:37 am »
Traperzy unikali uzywania elementow indianskich.Bylo to ryzykowne podczas przekraczania terenow roznych,czesto zwasnionych plemion.Przedmioty takie pochodzic mogly z handlu,traper zajety byl zdobywanie futra i raczej nie mial czasu na zajecia poza niezbednymi naprawami i wyposazeniemi.

Jezeli szukasz inspiracji to raczej polecam :
http://contemporarymakers.blogspot.com/
"Good injun is dead injun" Gen. P. H. Sheridan

Kubol

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2014, 04:30:23 pm »
Dzięki vroobell, ciekawe zdjęcia, ale raczej nie znalazłem tego czego chciałem.
Red Nose, fajna stronka dzięki, dużo fajnych hmm.. można by rzec arcydzieł :)

kosma

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2015, 02:37:40 pm »
Czy jest ktoś w posiadaniu zdjęć (najlepiej jak najbardziej szczegółowych) toreb indiańskich ? Zastanawiam się właśnie czy bardzo różniły się one od tych toreb posiadanych przez traperów. Jak na razie znalazłem najwięcej zdjęć pod nazwą "bandolier bag", ale później natknąłem się na informację, że to jest jakby "medicine bag", a więc to torba w której trzymali swoje święte przedmioty (chyba dobrze myślę ?). Ja natomiast poszukuję zdjęć toreb które Indianie zabierali na jakieś krótkie wyprawy, i przykładowo mieli w nich coś do jedzenia, jakiś zestaw do naprawiania odzieży itp.
I jeszcze jedno, czy torby bardzo różniły się w zależności od plemienia, czy każde plemię miało swoje określone wzory ?
Może troszkę nie to forum, ale przecież traperzy często napotykali Indian :)
Jeśli to dalej aktualne, to istnieje taka broszurka (ale XVIII w.):
https://www.facebook.com/466518123468363/photos/a.494173484036160.1073741833.466518123468363/775492535904252/?type=1&theater
Jeżeli cię interesuje to być może Drzewian dysponuje jeszcze jakimś egzemplarzem.