Wojna Brytyjsko-Francuska

Autor Wątek: Wojna Brytyjsko-Francuska  (Przeczytany 2782 razy)

Pontiac

  • Pielgrzym
  • **
  • Wiadomości: 72
Wojna Brytyjsko-Francuska
« dnia: Czerwiec 28, 2012, 08:22:35 pm »
Pierwsze kolonie francuskie powstaly w Kanadzie w poczatkach XVII wieku.Kolonizacja francuska miala inny charakter niz angielska.Podczas gdy Anglia znajdowala sie wowczas na drodze rozwoju kapitalizmu,Francja byla jeszcze w pelni sil ustroju feudalnego.Ta roznica w poziomie rozwoju gospodarczego odbila sie rowniez na sposobie kolonizacji.Anglicy zakladali miasteczka i rozwijali rzemioslo,a przede wszystkim karczowali puszcze dla zdobycia ziemi uprawnej.Francuzi nie tworzyli wiekszych kolonii,lecz male osiedla,rozrzucone po puszczy, i trudnili sie przede wszystkim handlem futrami.Anglicy nie troszczyli sie o nawracanie Indian,Francuzi prowadzili rozlegla prace misyjna. W roku 1634 Francuzi dotarli nad jezioro Michigan i jezioro Gorne,a w 1666 odkryli Missisipi i prerie Illinois.Stosunki angielsko-francuskie nigdy nie byly dobre. Francuzi dzieki Samuelowi de Champlain zawarli sojusz z Algonkinami,jednoczesnie wspierajac Indian w ataku na wioske Irokezow ,Francja stala sie smiertelnym wrogiem dla Irokezow na dlugie lata.W wojnie pomiedzy dwoma mocarstwami jedne plemiona wspieraly Francje(Algonkinowie czyli:Ojibwe,Ottawa,Menomini,Shawnee i inne pomniejsze plemiona.Dodatkowo wspracie dostali od Huronow ktorzy byli wrogami Irokezow),Anglie natomiast wspierali indianie z Ligi Irokezkiej pozyskani dzieki Johnsonowi.

Pierwsza wojna wybuchla w 1689 i trwala do 1697 ,zwana takze "wojna krola Williama".Podczas tej wojny najglosniejszym wydarzeniem byla tzw "rzez Montrealu"podczas ktorej ponad tysiac osadnikow padlo ofiara tomahawkow.Byla to odpowiedz Irokezow na inwazje francuska ktora zniszczyla kilka ich wsi.

Druga wojna wybuchla w 1702,zwana "wojna krolowej Anny" i trwala do 1714.

Trzecia wojna zwana "wojna krola Jerzego" wybuchla 1744 i trwala do 1748.Glowna rola przypadla tym razem flocie i fortecom nadmorskim.I ta wojna takze nie przyniosla roztrzygniecia.

W 1749 Francuzi formalnie zajeli dolina Ohio.W tym samym roku anglicy w dolinie rzeki Ohio zalozyli Ohio Company.Na poludniu  od jeziora Erie Francuzi rozpoczeli budowe fortow Presque Isle.Le Boeuf , Venango i Duquesne.

Kolejna wojna wybuchal 1754,kiedy to grupa milicji z Wirginii pod dowodztwem Washingtona probowala wyrzucic Francuzow z tych okolic.Proba sie nie udala.
W 1755 roku anglicy probowali zniszczyc fort Duquesne,armia pod wodza Braddocka wyruszyla w sile ponad 2tys, naprzeciw anglikom wyruszyl Beaujeu z malym oddzialem wojska lecz w wielkiej sile sprzymierzonych plemion indianskich.Armia Braddocka walczac sposobem europejskim w zwartym szyku zostala rozgromiona przez Francuzow i Indian stosujac indianski styl walk w puszczy.
W 1756 Montcalm zdobyl fort William Henry a w1758 francuzi odniezli zwyciestwo pod fortem Ticonderoga.
Anglicy natomiast w 1758 wyslali szesciotysieczna armie pod dowodztwem gen. Forbesa aby zdobyc fort Duquesne.Francuzi nie mogli oprzec sie takiej sile,wiec ewakuowali fort i spalili palisady.Wojska angielskie odbudowaly fort i nadaly mu nazwe Pitt.
W 1759 anglicy zdobyli Quebec,do ataku prowadzil ich Gene.Wolfe.Od rany zmarl takze Markiz de Montcalm.Upadek Quebecku i smierc Montcalma przyczynily sie do kapitulacji armii francuskiej a Kanada przeszla w rece Anglii.

Pontiac

  • Pielgrzym
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Wojna Brytyjsko-Francuska
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2012, 08:24:26 pm »
Dodalem uproszczona historie wojny Angielsko-Francuskiej.
Zrodlo J.Szczepanski "Czarne wampumy..."

drzewian

  • Pielgrzym
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: Wojna Brytyjsko-Francuska
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2014, 10:31:58 am »
French Indian War, anglo-amerykańskie określenie ostatniego rozstrzygającego konfliktu o dominację w Ameryce Północnej z lat 1754-1763, francuskie określenie na ten konflikt to Guerre de la Conquete, czyli Wojna Podboju. W polskich opracowaniach nazwa tego konfliktu tłumaczona jest  jako Wojna z Francuzami i Indianami, jednakże wydaje się, że prawidłowym byłoby określenie wszystkich stron konfliktu i używanie nazwy Wojna Brytyjczyków z Francuzami i Indianami. Tym bardziej, że w konflikcie brały udział trzy strony, choć Indianie z Francuzami mieli wspólny interes, wygnać Brytyjczyków ze swoich ziem.
     W efekcie wojny o sukcesję austryjacką (1740 ? 1748), prowadzonej na kontynencie europejskim (w koloniach amerykańskich toczyła się wtedy Wojna Króla Jerzego 1744-1748), skutkującej ostatecznie podpisaniem Traktatu w Akwizgranie, Wielka Brytania oraz Francja nadal  kontynuowały konflikt o granice swych ziem kolonialnych w Ameryce Północnej,  czego przykładem jest Wojna Ojca Le Loutre z lat 1749 -1755 prowadzona w Akadii i Nowej Szkocji. 
     Główna scena French Indian War leżała w dolinie rzeki Ohio (Francuzi nazywali ją Belle-Riviere). Były to szerokie na 500 - 700 km lesiste ziemie, tereny łowieckie Indian i nielicznych traperów. Do tych "ziem niczyich" rościli sobie prawo zarówno Anglicy jak i Francuzi. Jednak prawdziwym właścicielem tej ziemi była Liga Sześciu Narodów (popularnie nazywani Irokezami).
     W układzie sił, niekorzystnie dla Nowej Francji wypadał bilans zamieszkującej jej ziemie ludności. W roku 1754 dzisiejszą Kanadę zamieszkiwało 55 tys. francuskich osadników oraz ok. 25 tys. w Akadii i Luizjanie, podczas gdy kolonie angielskie liczyły  ok. 1-1,5 miliona  białych mieszkańców i ok. 300 tys. czarnoskórych niewolników.
     Wybuchające na północy granic trzynastu kolonii brytyjskich zbrojne potyczki w roku 1754, zmobilizowały zarówno Francję jak i Wielką Brytanię do poszukiwań sojuszników na kontynencie europejskim. W Europie dość szybko doszło do utworzenia się dwóch przeciwnych sobie obozów politycznych. Stronnikami interesów Francji pozostały: Austria oraz Rosja zaś sprzymierzeńcem Wielkiej Brytanii okazały się Prusy. W takim układzie sił wybuch wojny był tylko kwestią czasu. W  roku 1756 ilość lokalnych zbrojnych potyczek na kolonialnym pograniczu dramatycznie wzrosła, co w konsekwencji przyniosło wybuch regularnej wojny w Ameryce Północnej, której skutki szybko przeniosły się do Europy i 17 maja 1756 r. formalnie ogłoszono wybuch wojny. Mimo, że wojna na kontynencie amerykańskim postrzegana jest tylko jako część dużej, światowej kampanii wojennej znanej w historii jako Wojna Siedmioletnia, to właśnie Wojna Brytyjczyków z Francuzami i Indianami stała się zapalnikiem działań zbrojnych w Europie.
     Zmagania wojenne, w okresie Wojny Brytyjczyków z Francuzami i Indianami,  prowadzono w lasach, na otwartych równinach i fortach amerykańskiego pogranicza. W początkowym okresie wojny armia francuska, wspomagana oddziałami sprzymierzonych Indian oraz siłami kolonistów, odnosiła znaczące sukcesy, wykorzystując w praktyce wiedzę o technikach walki w lesie. Z upływem czasu los jednak przestawał jej sprzyjać, zaś armia brytyjska, doświadczając początkowo licznych porażek, zaczęła korzystać ze wsparcia swoich kolonistów oraz sprzymierzonych plemion indiańskich. W rezultacie zreformowano sposoby szkolenia armii brytyjskiej w Ameryce, co w konsekwencji pozwoliło skutecznie odpierać siły francuskie zarówno podczas potyczek w lasach jak i podczas dużych bitew np. o Louisbourg czy Quebec. Z biegiem czasu Wielka Brytania zaczęła jawić się jako nowa dominująca siła na wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej.
     Wybuch wojny na kontynencie amerykańskim, wraz z eskalacją przemocy w Europie, bynajmniej nie zwiastował szybkiego zażegnania konfliktu w regionie pogranicza kolonii brytyjskich i francuskich. Na rozstrzygnięcie dyplomatyczne należało jednak czekać do 1763 r., kiedy to Pokój Paryski zdecydował, że wszystkie kolonie francuskie w Ameryce Północnej, oprócz Luizjany, mają przypaść Wielkiej Brytanii. Zakończyło to francuską dominacje i rozpoczęło krótkotrwałą erę brytyjskiej hegemonii w Ameryce Północnej, czemu kres położyć miała wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Żródło :

www.ticonderoga1758.blogspot.com