nowelizacja ustawy o bronii i amunicji 2011

Autor Wątek: nowelizacja ustawy o bronii i amunicji 2011  (Przeczytany 10583 razy)

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
  • Puszcza Kozienicka/ Wawa
nowelizacja ustawy o bronii i amunicji 2011
« dnia: Luty 04, 2011, 11:33:23 am »
31-01-2011 Pan Prezydent Rzeczypospolitej podpisał ustawę o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Dzięki zmianom w niej zawartym nasze prawo zbliża się do europejskiego.
Art.11
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów;
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na
podstawie zezwolenia właściwego organu;
3) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych,
poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji
sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji;
4) dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie
koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to
związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej;
5) dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech
użytkowych;
6) posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych;
7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o
średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA;
8 ) posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego;
9) posiadania broni pneumatycznej;
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej
broni
;
11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Obecnie czekamy na publikację w Dzienniku Ustaw i wejście w życie tej ustawy.

Keep yer powder dry, ya hear,
Haf

Black Oak

• Poszukiwacz
  • *
Odp: nowelizacja ustawy o bronii i amunicji 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2011, 02:30:31 pm »
/.../
Art.11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku
1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów;
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;
3) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji;
4) dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej;
5) dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych;
6) posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych;
7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA;
 posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego;
9) posiadania broni pneumatycznej;
/.../
Art. 13.
1. Nabywca broni jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt 1?3a i pkt 5?7.

Obecnie podpisana i wdrożona nowelizacja, która wejdzie w życie 10.marca 2011 roku zgodnie z zapisem nakłada obowiązek rejestracji broni CP.
Nowelizacja - projket tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/698B1C331A7A5C31C1257840002A62DA/$file/3872.pdf prostuje tą sytuację i przywraca stan właściwy sprzed podpisania nowelizacji.

Pozdrawiam
Black Oak

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2011, 09:09:36 am »
No właśnie obawiałem się, że nie jest zbyt pięknie. Ale widzę, że ta nowa popraweczka wyrówna sprawę rejestracji.
Haf

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2011, 11:27:19 am »
Niestety z tego co zrozumiałem, nabywanie amunicji i jej części (czyli prochu) nadal będzie odbywało się takim samym trybem.
Haf

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2011, 11:12:27 am »
Haf

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2011, 08:56:02 am »
Ustawa z poprawką weszły w życie:

http://dziennikustaw.gov.pl/items.jsp?id=3506

8)
Haf

Black Oak

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2011, 08:21:01 pm »
USTAWA z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji - Tekst ujednolicony    
na 10 marca 2011r

http://www.romb.org.pl/assets/files/biblioteczka/ROMB%20-%20Ustawa%20o%20BiA%20ujednolicona.pdf

Program o broni w SuperStacji

Możemy na YouTubie obejrzeć program, który w lutym wyemitowała SuperStacja.

http://www.youtube.com/watch?v=c4EllO284iA
Pozdrawiam
Black Oak

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2011, 08:45:57 am »
Dzięki za fajnego linka. Audycja dobrze poprowadzona. Nieco mulą mnie stwierdzenia pana R., że broń w Stanach to tradycja historyczna. A w Polsce co jest taką tradycją - grabie, widły ???;D
Natomiast podobają mi się wypowiedzi pana Nadkom.

Człowiek strzela.
Haf

Black Oak

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 30, 2011, 07:07:58 pm »
Mam dobrą nowinę dla wszystkich przed końcem roku 2011 !!!

Dzięki Interpelacji Poselskiej Pana Stanisława Pięty odnośnie nie przestrzegania zapisów ustawy o broni i amunicji przez funkcjonariuszy Policji, udało się doprowadzić do zmiany bezprawnego rozporządzenia, które zakazywało sprzedaży amunicji sklepom na pozwolenie kolekcjonerskiej i pamiątkowe.

Pan Adam Rapacki z MSWIA napisał, że została podjęta inicjatywa zmiany ww. rozporządzenia. Mam nadzieje, że rozporządzenie zmieni się bardzo szybko. Teraz każdy będzie mógł na pozwolenie kolekcjonerskie i pamiątkowe kupić amunicję w sklepie na legitymację posiadacza broni. Promesy na zakup broni będę bezterminowe.

Interpelacja nr 153

do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie przestrzegania zapisów ustawy o broni i amunicji przez funkcjonariuszy Policji

Z dniem 10 marca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 38, poz. 195). Interpretacja zapisów ustawy przez organy państwa budzi sprzeciw w środowisku użytkowników broni.

Minister spraw wewnętrznych i administracji w rozporządzeniach z 9 lutego 2000 r. oraz 22 grudnia 2003 r. zakazał sprzedaży amunicji posiadaczom pozwoleń na broń do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych. Obowiązująca nowelizacja ustawy o.b.i.a. mówi natomiast wyraźnie, iż posiadacze wszystkich rodzajów zezwoleń na broń mają prawo nabywania amunicji do broni, na którą posiadają zezwolenie. Rozbieżność ta powoduje, że często użytkownicy broni nie mogą nabyć amunicji, mimo iż zezwala im na to ustawa.

Z ustawy nie wynika terminowość ani bezterminowość zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni (tzw. promesy). Z poprzedniej treści art. 10 ust. 3 u.o.b.i.a wynikało, że zaświadczenie upoważniało do nabywania broni w terminie trzech miesięcy od daty wydania. W znowelizowanej wersji ustawy zrezygnowano z tego zapisu. Mimo tego Policja nadal wydaje promesy 3-miesięczne.

W związku z powyższym uprzejmie pytam, czy Pan Minister zamierza zachęcić komendanta głównego Policji do przestrzegania obowiązujących przepisów ustawy o broni i amunicji?

Z poważaniem
Poseł Stanisław Pięta

Bielsko-Biała, dnia 22 listopada 2011 r.

Link I do interpelacji
Link II do tekstu interpelacji
Odpowiedź na interpelację
Pozdrawiam
Black Oak

Paulus601

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 30, 2011, 07:56:04 pm »
Widać coś się pomału zmienia ale daleka droga do doskonałości naszych ustaw i ustawodawców  którym przeszkadzała broń z nabojami sztyftowymi tak zwane Lefoszki które do niedawna były jeszcze bez pozwolenia.A w chwili obecnej jeśli ktoś posiada taką broń ma ją nielegalnie i można trafić do pierdla.Mamy głupich polityków i prędko się to nie zmieni ale co kraj to inny obyczaj.Może się jeszcze doczekamy zmian na lepsze poczekamy zobaczymy czy coś się zmieni w tej krainie szczęśliwości ;).

SaguaroMike

• MountainMen
  • Tropiciel
    • Wszystko do strzelania z czarnego prochu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 30, 2011, 09:15:32 pm »
Paweł nie narzekaj bo mamy jedną z najbardziej liberalnych ustaw w Europie jeżeli chodzi o broń historyczną.
W niektórych krajach nawet jedostrzałowe repliki broni ładowanej odprzodowo są na pozwolenie , w innych wielostrzałowe jak dubeltówki kapiszonowe nie mówiąc o rewolwerach. Powtarzasz narzekania ludzi z bron.iweb którym nigdy nie chciało się zrobić żadnego kroku w celu rozwijania swoich umiejętności , pogłębiania wiedzy czy stanu posiadania swoich zbiorów. To Ci  którzy kupili Colta Navy bo to jedyna wielostrzałowa broń którą można było mieć .
Tacy ludzie nigdy nie zrobią pozwolenia na broń , nie pojadą na zawody, nie uczą się niczego nowego  bo nie mają żadnych ambicji. Tłumaczą się brakiem środków finansowych lub czasu.
Sztyftówki? A kto z tego strzela? Przez kilka lat bywania na przeróżniejszych zawodach historycznych widziałem może ze 3 w użyciu. Większość to pordzewiałe złomy przywożone na kilogramy ze Skandynawii.
Łatwiej jest zrobić pozwolenie na broń niż prawo jazdy. Jak spełnisz warunki to teraz muszą Ci dać. To że organy wydające w niektórych miejscach obsadzają jeszcze niereformowalni to inna historia ale jest naprawdę łatwo.
Przykład: osoba mi znana po 3 miesiącach od podięcia decyzji dostała pozwolenie na 10 szt broni sportowej i 30 szt broni kolekcjonerskiej. Całkowity koszt zamknął sie w kwocie poniżej 1500zł.
Jak jest gdzie indziej?
Czechy - kraina pozornej szczęśliwości ale na każdy rewolwer kapiszonowy papier konieczny
Niemcy to samo plus dubeltówki kapiszonowe plus przeszkolenie w celu korzystania z czarnego prochu.
Niemcy nie mogli wyjść z podziwu że my możemy walić z armaty na wiwat podczas Mistrzostw Europy w Cowboy Action Shooting w Starachowicach. U nich na każdy strzał potrzebne jest zezwolenie od władz miejskich.
Włosi- można posiadać tylko 5 szt broni sportowej a kaliber 9x19 jest zakazany jako wojskowy :o
Hiszpanie na Hawkena Ardesy potrzebują pozwolenia
W Rosji odtwórcy historyczni wrzucają do lufy petardy bo strzelać nie można.
W Szwecji nawet jedostrzałowe repliki na papier
Może tylko Francja i Szwajcaria podchodzi do tematu normalnie.
Za to dla Anglików czy Irlandczyków nasz stan prawny to absolutne marzenie.

Old Hurry

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 30, 2011, 10:03:53 pm »
Paweł - jak będziesz narzekał, to pójdziesz na przynętę dla niedźwiedzia. ;D
Pozdrawiam.
Old Hurry

Paulus601

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2011, 10:11:16 pm »
Może być ale zabieram ze soba 2 x 44 i dobry ostry nóż coby tego podrabianego misia co ma huczec nad ranem ;D w dość szybkim tępie oskórować  :D

Old Hurry

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2011, 10:21:16 pm »
Dobra, dobra - tylko musisz uważać, aby on Ciebie nie oskórował jednym pociagnięciem łapy.
Nie będzie skalpu, bedzie musiała być peruka ;D
Pozdrawiam.
Old Hurry

Paulus601

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2011, 10:31:48 pm »
Hehe dobra dobra co do ustawy to faktycznie za wiele bym chciał może jak na jeden raz a co do misia Old Hurry to sie jeszcze zobaczy jak niewielki miś to dam radę z wielkim będzie problem zresztą od czego jesteście.

Red Nose

• MountainMen
  • Dziki
    • Klub Strzelecki Kaliber.45
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 06, 2013, 09:03:38 pm »

Czy wstapiliscie juz do ROMB-u ?
Polecam watek na i-webie o propozycji ustawy.
"Good injun is dead injun" Gen. P. H. Sheridan

Wed

• Tropiciel
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 07, 2013, 12:31:17 pm »
No więc tak...
System może tak zrobić jak wnioskuje.
Gdybym chciał mieć broń i kontakt z instytucją, która mnie bada co pięć lat, właściwie nie bada tylko wypiepszam kasę na jakiś popapranych lekarzy (myśliwi nie mają obowiązku badań co 5 lat) to miałbym taką broń bo mam pozwolenie i sprzedałem ostatni egzemplarz pomimo posiadania i uprawnień i badań bo nie chcę meldować się na milicji i mieć wizyt dzielnicowego, być inwigilowany i przewijąć się w teczkach operacyjnych, i nie chcę by w razie wojny jakiś nieudacznik nie przekazał moich danych komuś kto mnie na wszelki wypadek postawi pod murem i wogóle nie mam zaufania do instytucji państwowych w polsce bo tam pracowałem, ba nawet odbierałem osobiście broń tym, dla których wcześniej pomogłem wywalczyć pozwolenie, ale zmieniały się przepisy na niekorzyść posiadaczy.

Oświadczam, że w razie wprowadzenia takiej kontroli topie wszelkie żelazo w najgłębszym jeziorze tj w Hańczy (najlepiej prze świadkach w czasie jakiejś traperskiej wyprawy) i pozostaje przy łuku. Świadom praw i obowiązków obywatelskich wiem, że mieszkam w państwie niewolniczym z systemem policyjnym. Nie wiem czy świadomość tego mi coś daje, ale jak kupowałem sobie pierwsza broń czarnoprochową zdawałem sobie sprawę, że będę prawdopodobnie topił ja w Hańczy.

Red Nose

• MountainMen
  • Dziki
    • Klub Strzelecki Kaliber.45
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 07, 2013, 02:50:41 pm »
Oświadczam, że w razie wprowadzenia takiej kontroli topie wszelkie żelazo w najgłębszym jeziorze tj w Hańczy (najlepiej prze świadkach w czasie jakiejś traperskiej wyprawy)
Mnie w to nie mieszaj. Im mniej bede wiedzial gdzie i co topisz tym krocej bede torturowany :)
"Good injun is dead injun" Gen. P. H. Sheridan

gniewosz

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 07, 2013, 06:03:33 pm »
To następna akcja panów mundurowych . 1-szą miało być wydanie broni palnej  straży miejskiej .
Słyszałem też , że i nad łukami owi mistrzowie się zastanawiali . A to by zabiło rekonstrukcję z kretesem .
Może lepiej broni nie topić a odpowiednio "zakopcować " ? A nóż się przyda ? Oczywiscie mam na
myśli zombi i ufoki  :D ;) . A puki ci to dalej montuję strzały i trenuję strzelanie . Wiadomo nie od dziś :
" chcesz pokoju ? Gotuj się do wojny ! "

vroobell

• Pielgrzym
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2014, 06:22:10 pm »
Mam pytanie odnośnie ściągania broni CP z USA - mogę co prawda zapytać na bron.iweb, ale tam to takie bagno jest, że mi się odechciewa.
Czy ktoś z Was przywoził / wysyłał / odbierał broń CP z USA? Naliczone zostało cło? Były jakieś problemy z paczką? Etc. Za wszelkie informacje z góry dziękuję, ew. mogę się zrewanżować przytarganiem jakiegoś drobiazgu zza oceanu.

Bob

• MountainMen
  • Tropiciel
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2014, 09:56:21 pm »
Ja sciagalem z Dixie rewolwer.
Starra DA.
Normalna odprawa paczki,clo,vat.
zero problemow tyle ze drogo to wszystko wynioslo.

vroobell

• Pielgrzym
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 06, 2014, 09:14:50 am »
Ja mam taki pomysł, żeby kupić na miejscu i wysłać paczką do Polski osobiście. Z tego co się orientowałem to UPS przyjmuje paczki z bronią CP. Jedynie pewnie cło się przyczepi po drodze...
Jakieś dodatkowe sugestie odnośnie zakupu w USA?

MaciekSz

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 07, 2014, 04:32:52 pm »
A co chcesz sciagac?

Ja kupowalem sporo drobiazgow plus jeden karabin i w sumie (za taniego dolara) ten karabin kosztowal mnie ze wszystkim jakies 60% owczesnej ceny u polskiego sprzedawcy, ze nie wspomne o jakichs Frankoniach i innych. Ale nie zawsze sie oplaca.

Problemow z clem zadnych nie bylo, zaplacilem je na poczcie przy odbiorze paczki. I o ile pamietam paczka US Postal Service wychodzila znacznie taniej niz UPS.
Bron bezpozwoleniowa mozesz wyslac dowolna paczka.
Problemy mozesz miec natomiast przy przywozie w bagazu rejestrowanym w samolocie, tzn. problemy w znaczeniu dodatkowych kosztow, ale tu trzeba spytac w konkretnych liniach lotniczych. No i cla raczej nie unikniesz, chyba ze przywieziesz bron rozpakowana, bez papierow/gwarancji itp - wtedy MOZE sie udac ;)

vroobell

• Pielgrzym
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 07, 2014, 06:01:54 pm »
Zamierzam kupić colta navy .36 Pietty, zestaw startowy kosztuje 300usd. Poza tym będe na tyle długo na miejscu, że przed wysyłką do kraju zdążę postrzelać trochę może ;-)

MaciekSz

• Poszukiwacz
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 08, 2014, 08:22:30 pm »
Przesylka plus clo i podatek to w sumie jakies 40%. Wyjdzie 1200 zl. Za tyle kupisz navika w Polsce. IMHO szkoda zachodu, chyba ze faktycznie przywieziesz bron w bagazu i linie nie dolicza sobie za to nic extra.