Kapoty - Różnorodność wzorów

Autor Wątek: Kapoty - Różnorodność wzorów  (Przeczytany 2869 razy)

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
  • Puszcza Kozienicka/ Wawa
Kapoty - Różnorodność wzorów
« dnia: Listopad 25, 2011, 01:26:36 pm »
Niechaj nie zmyli was myśl, że kapoty wykonywane były z jednego rodzaju koca :)
Wręcz przeciwnie. Pamiętać należy jednak, że były to koce wełniane, ręcznie tkane.
Na obrazach A.Millera znajdziemy:
- biały z niebieskim pasem
- biały/ecri
- niebieski (raczej z materiału wełnianego cienkiego)

Z zapisków wynika, że w okresie Rendezvous na pewno sprzedano i używano:
- zielony z czarnym pasem
- czerwony z czarnym pasem
- biały z czarnym pasem
- HBC (z dużym prawdopodobieństwem multistripe, czyli) w zapiskach jednak jest tylko nazwa...Hudson's Bay Company
Ten temat wymaga jednak ciągłego drążenia. Sukcesywnie tu będę dokładał cegiełki o co i Was proszę.

Pytanie pozostaje: czy z tych kocy szyte były kapoty?

Od znajomego dostałem link do tkaczy: http://www.woolsoftmontana.com/ oraz sklepu: http://www.nwtrader.com/hand-woven_early_blankets.html

zdjęcie : ManuellisaParty
Keep yer powder dry, ya hear,
Haf

Red Nose

• MountainMen
  • Dziki
    • Klub Strzelecki Kaliber.45
Odp: Kapoty - Różnorodność wzorów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2011, 01:48:14 pm »
Troche mnie uspokoiles tym zdjecie.Nie tylko ja nosze szara kapote. Juz mialem pruc swoja :)
Zadalem podobne pytanie dotyczące szarych kocy na "muzzleloadingforum.com" i otrzymalem podobna odpowiedz :
There were lots of different blankets out West besides HBC's, and also Pendleton didn't come onto the scene until way after the fur trade was just a memory.
I cytat z podanych przez Ciebie Northwest Traders :
Many of the early trade blankets were solid colors. Available in Ruby Red, Royal Blue, Forest Green, and Grey.
"Good injun is dead injun" Gen. P. H. Sheridan

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2011, 05:51:47 pm »
Zanim zniszczysz swoją pracę - chwyć koło ratunkowe - zadzwoń do przyjaciela.
 :D
Haf

Red Nose

• MountainMen
  • Dziki
    • Klub Strzelecki Kaliber.45
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2011, 09:35:07 pm »
Na razie szyje frocka.Potem w kapocie odpruje kolnierz i zmniejsze kaptur.I tak chyba zostawie na jakis czas :)
"Good injun is dead injun" Gen. P. H. Sheridan

Paulus601

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2011, 11:01:29 pm »
Z czasem dojdziemy do perfekcji w ubiorach puki co jeszcze się uczymy ale za jakiś czas wszystko będzie jak ta lala :)

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2011, 12:30:00 pm »
Kapota z projektu muzeum Pinedale w Wyomingu:

http://museumofthemountainman.com/exhibits/home.htm
Haf

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2012, 08:41:33 pm »
Stałem się posiadaczem koca czerwonego z czarnym pasem. No i znowu stanąłem na rozstaju dróg. Staram się rozkminić wykrój kapoty "trade capote", czyli takiej handlowanej w St. Louise - na przykład.
Kupiłem Sketchbooki Mountain Men v.1 i v.2, które zobaczycie w lutowym obozie.
Jest tam kilka wykrojów (niestety bez wymiarowania oraz bez dat pochodzenia wykrojów  :(), ale jednocześnie rozmawiałem z Char'em ze Szwecji.

Sprawa dotyczy głównie pleców kapoty.
Zamieszanie wprowadził artykuł Allena Chronister'a z "Book of Buckskinning VII", który - jak się teraz okazuje - zawiera kilka poważnych błędów.
Rozpatrywaliśmy na podstawie obrazu Millera dotyczącego Burrows'a. Linia pleców wskazuje, że kapota nie była z wykroju tzw."box cut" (http://ponoka.pl/forum/index.php/topic,330.0.html), tylko jak na obrazie Krieghoffa.
No i tu mam kilka wykrojów.
Czyli teraz pozostaje ustalić według jakiego wykroju były robione na Rendezvous kapoty - z kanadyjskiego, czy ....

Char skłania się do "canadian trade capote". A ja nie jestem pewien, więc do naszego zimowego spotkania będę drążył i pisał do kolesi ze Stanów - niech coś pomogą.
Haf

Charlie Haf

• MountainMen
  • Dziki
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2012, 08:20:04 am »
Wczoraj w tym temacie rozmawiałem z kumplem z Rocky Mountain Outfit Party - Bradem. Po wymianie obserwacji, przeczytanych artykułów, widzianych przykładów muzealnych dochodzimy do wspólnego wniosku. W czasach Rendezvous bardzo częste były kapoty z materiału wełnianego kocowego (spotykane: białego/ecru, szarego, niebieskiego, zielonego).
Koce punktowe (na przykład czerwony, niebieski, zielony : z czarnym/indygo pasem), koce w paski i kratki były częściej używane jako okrycie po prostu.
Gotowa, sprzedawana kapota była droższa niż koc.
Dopiero kiedy rozpowszechniły się kapoty dla Indian (czyli szyte wg. najprostszego wzoru = box cut) zauważa się częste używanie tego wykroju dla koca punktowego.
Niestety nie można tu być kategorycznym i jednoznacznie określić "dobrą drogę rozumowania".
Haf

drzewian

• Pielgrzym
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2015, 11:05:09 am »
Dorzucam rysunek dla chętnych, którzy myślą o zrobieniu kapot  jak pokazane na zdjęciach